TSUE: Pracownik tymczasowy nie może zarabiać mniej niż zwykły
Układ zbiorowy, który obniża wynagrodzenie pracowników tymczasowych w porównaniu z etatowcami zatrudnionymi bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika, musi ustanawiać korzyści kompensacyjne.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 15grudnia 2022 r. w sprawie C-311/21 TimePartner Personalmanagement.
Niższa stawka godzinowa
Sprawa dotyczyła pracownicy tymczasowej (CM) skierowanej do pracy w niemieckiej firmie zajmującej się handlem detalicznym. CM otrzymywała wynagrodzenie za pracę w wysokości 9,23 EUR brutto za godzinę, podczas gdy pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika otrzymywali 13,64 EUR brutto za godzinę. Takie zróżnicowanie wynagrodzenia wynikało z układu zbiorowego obowiązującego CM i jej agencję pracy tymczasowej.
CM uznała, że powinna zarabiać więcej i pozwała swojego pracodawcę o zapłatę 1296,72 EUR. Ta kwota stanowiła różnicę między jej wynagrodzeniem a wynagrodzeniem, które by otrzymała, gdyby była zatrudniona bezpośrednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta